Pozytywny wpływ czekolady na zdrowie człowieka

 

Coraz więcej badań potwierdza fakt, że wyroby czekoladowe mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka. Dla ludzi dbających o linię albo cukrzyków, stwierdzenie, że czekolada może uzależnić na pewno nie będzie pozytywne. Jednak osoby zdrowe i takie, które nie mają obsesji na punkcie idealnej sylwetki nie muszą się obawiać wpływu czekolady na zdrowie. Rzecz jasna kakao w żaden sposób nie niszczy tkanki mózgowej, tak jak alkohol i narkotyki.

Z kardiologicznego punktu widzenia, zawarte w czekoladzie flawonoidy mają niemal zbawienne działanie.

Obniżają one w znacznym stopniu ryzyko zmian miażdżycowych, zapobiegają zakrzepom krwi, zmniejszają napięcie mięśni otaczających tętnice, co z kolei zapobiega ich twardnieniu. Spożywanie dziennie około jednej trzeciej tabliczki gorzkiej czekolady chroni przed chorobami serca. Zawarte w wytworach kakaowych około 600 substancji chemicznych, zabezpieczają organizm przed rakiem, chorobami serca, pobudzają układ odpornościowy, uśmierzają bóle reumatyczne i przeciwdziałają łagodnej depresji.

Lekarze potwierdzają fakt, że czekolada zarówno wzmaga stany euforii, jak i działa uspokajająco. Co ciekawe nie wynika to tylko ze składu chemicznego.

Efekty te mają związek ze wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy czekolada była nagrodą i kojarzyła się z poczuciem bezpieczeństwa.

Jak wiadomo czekolada jest doskonałym źródłem tłuszczu, węglowodanów, białek i błonnika. Średnia wartość energetyczna czekolady wynosi około 500 kcal na 100g produktu.

Spożywanie czekolady polecane jest osobom, które intensywnie uprawiają sport lub wykonują ciężko pracę fizyczną, bądź umysłową. Niektóre składniki czekolady działają jak łagodne środki pobudzające.